کاروانسرای سنگی شاه عباسی

در كنار جاده قدیمی نیر به سراب که يكي از قديمي‌ترين راههاي كشور می باشد در ۱۰ کیلومتری شهر نیر و در يكي از برفگيرترين گردنه‌هاي كشور يعني گردنه صائين یکی از آثار تاریخی اردبیل به نام کاروان سرای شاه عباسی اردبیل مشاهده می شود .

بنای تاریخی مقبره مغولی اسفستان

بنای تاریخی اسفستان که به مقبره مغولی معروف است ، در 5 کیلومتری جاده اردبیل - سراب و در جبهه جنوبی روستای اسفستان واقع شده است . قدمت بنای مذکور را به دوره ایلخانی نسبت می دهند .

چهار طاق ساسانی آغمیون

در سمت‌ جنوبي‌ روستاي‌ آغميون‌ (5/8 كيلومتري‌ سراب‌) به‌ فاصله‌اي‌ اندك‌ از قريه‌ در ميان‌ مزارع‌ مسطح‌ و وسيعي‌، بناي‌ سنگي‌چهارطاقي‌ واقع‌ شده‌ است‌. در مجموع‌ 5/12 كيلومتر از سراب‌ فاصله‌ دارد و در شمال‌ شرقي‌ سراب‌ و شمال‌ جادة‌ سراب‌ - اردبيل‌قرار گرفته‌ است‌.

تپه باستانی قلعه جوق سراب

این‌ تپه‌ در ۱۵/۲ کیلومتری‌ شمال‌ سراب‌ در کنار جاده‌ سراب‌ – رازلیق‌ و دهکده‌ ایکه‌ نام‌ قلعه‌ جوق‌ را دارد قرار گرفته‌ است‌. این‌ تپه‌باستانی‌ از قلعه‌ای‌ که‌ بر روی‌ آن‌ بوده‌ و آثارش‌ باقیست‌ نام‌ گرفته‌ است‌ و آثار قلعه‌ به‌ صورت‌ خشت‌ و گل‌ دیده‌ می‌شود.

مسجد جامع سراب

این بنا در نزدیکی مجموعه بازار سراب واقع است . بنای مسجد، ازیک شبستان بزرگ و صحن کوچک سمت غربی آن تشکیل یافته و فاقد مناره و گلدسته است .

سنگ نوشته قیرخ قیزلار

اين كتيبه به خط ميخي اورارتويي بر روي صخره اي در دره قراكوه در روستاي قيرخ قز لار نزديك سراب در 12 سطر و به ابعاد 106 در 75 سانتي متر كنده شده است.اين كتيبه مربوط به آرگيشتي پسر روسا است و در آن از تصرف سرزمين هاي گيردو،گيتو هاني و توايشدو سخن رفته است.در نزديكي اين سنگ نبشته ،وجود سنگ افراشت ها قابل مطالعه است.همچنين در شمال اين سنگ افراشت ها يكي از 21 قلعه اي كه شاه اورارتويي فتح كرده واقع شده است.

 سنگ نبشته اورارتی

 در نزدیکی روستای قیرخ قیزلار در شمال شرق سراب واقع و به خط میخی بر روی صخره ای به طول ۵/۴ متر و عرض ۱۰/۲ متر و ارتفاع ۶/۲ قرار گرفته است. این سنگ نبشته به دوره اورارتو مربوط است.